بهترین شوینده صورت را چگونه انتخاب می کنید این یکی از مهمترین تصمیم هایی است که برای زیبایی و سلامتی پوستتان میگیرید. در مطالب پیشین درباره چگونه شوینده پوست جوش دار و آکنه دار انتخاب کنیم؟ مطلبی بسیار مفید ارائه کردیم. شستشوی پوست اولین بخش از روتین مراقبت از پوست است. این موضوع بخصوص برای افراد دارای پوست چرب و جوش دار بسیار اهمیت دارد. بنابراین انتخاب بهترین شوینده پوست چرب نکته ای بسیار مهم است. ما در این مطلب نکته های طلایی درباره شوینده پوست چرب را بیان می کنیم.

یک شوینده پوست چرب خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

افرادی که پوست چرب دارند، تصور می کنند اگر بعد از شستشوی صورت، پوستشان کاملا تمیز و خشک شود بطوریکه حتی احساس کشیدگی کنند، پوستشان خیلی خوب تمیز شده است و این خوب است. در حالیکه این کار کاملا اشتباه است و اتفاقا با این نوع شوینده صورت ، پوست را وادار به تولید چربی سریعتر و بیشتر می کنید. می دانید چرا؟

چون وقتی پوست آنقدر خشک و تمیز می شود که هیچ چربی بر روی آن باقی نماند، بصورت طبیعی برای جبران چربی از دست رفته و برای محافظت از خود، سریع اقدام به تولید چربی بیشتر می کند. این همان چیزی است که برای فردی که پوست چرب دارد اصلا مناسب نیست!

شوینده پوست چرب

خب حالا یک شوینده پوست چرب خوب چطور باید باشد؟ بهترین شوینده صورت نباید پوست را بیش از اندازه خشک کند. باید علاوه بر اینکه پوست را تمیز می کند ، آبرسانی به پوست نیز انجام دهد و پوست را خشک نکند. بعد از شستشو با شوینده صورت نباید احساس کشیدگی پوست کنید. اگر اینطور بود، شوینده صورت شما، مناسب پوستتان نیست.

انواع شوینده صورت و شوینده پوست چرب

در قدیم مردم صورتشان را با صابون می شستند. البته گزینه دیگری هم نداشتند! اما خوشبختانه این روزها هم آگاهی مردم برای شوینده پوست بالا رفته و هم تنوع آن در بازار زیاد است. شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، انواع مختلف شوینده صورت را با کاربری های مختلف به بازار عرضه کرده اند. در اینجا به انواع مختلف شوینده صورت می پردازیم. بخصوص بر روی شوینده پوست چرب بیشتر تمرکز میکنیم:

1- ژل شستشوی صورت اولین انتخاب برای یک شوینده پوست چرب

ژل شستشوی صورت یکی از راحترین و مقرون به صرفه ترین انواع شوینده صورت است. شرکتهای تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، ژل شستشوی صورت را در دو نوع ژل شستشوی پوست چرب و ژل شستشوی پوست خشک ارائه داده اند.

مایع شوینده صورت سبوما شوینده پوست چرب

برای استفاده از ژل شستشوی صورت با صورت را مرطوب کرد و مقدار مناسب از ژل شستشوی پوست را بر روی کف دست ریخت و به آرامی و بصورت دورانی بر روی صورت ماساژ داد. بعد از حدود 1 تا دو دقیقه ماساژ با آب خنک آبکشی نمایید.
اگر پوست حساسی دارید سعی کنید از ژل شستشوی صورت بدون اسانس استفاده کنید. در ژل شستشوی پوست چرب معمولا از ترکیباتی استفاده می شود که ترشح چربی مازاد پوست را کنترل کند. ژل شستشوی صورت را برای شستشو و پاک کردن آرایش چشم استفاده نکنید.

2- فوم شستشوی صورت راحت ترین شوینده پوست چرب

فوم شستشوی صورت یکی از راحت ترین و اقتصادی ترین نوع شوینده صورت است. در فوم شستشوی پوست چرب از ترکیباتی استفاده می شود که ترشح چربی پوست را کنترل نماید. فوم باید بر روی پوست مرطوب ماساژ داده شود. معمولا مقدار یک پاف از پمپ برای شستشوی کل صورت کافی است. اگر پوست حساسی دارید سعی کنید از فوم هایی استفاده کنید که اسانس نداشته باشند.

3- پن شوینده صورت نسل جدید صابونها برای شوینده پوست چرب

مهمترین پاک کننده های صورت و بدن شامل صابون و پن (syndet bar) می باشند. صابون ها از اضافه شدن چربی با زنجیره بلند با یک ماده قلیایی با PH بین 9 تا ۱۰ تشکیل می شوند و متاسفانه صابون ها بعلت ماهیت قلیایی، PH اسیدی پوست (4/6 تا 6/4) را متعاقب شستشو بالا می برند و در اثر مصرف دراز مدت و مکرر صابون، سد دفاعی اپیدرم پوست یعنی لایه شاخی و چربی محافظ زیر آن شکسته می شود و ریسک ایجاد اگزما و حساسیت های پوستی بالاتر می رود.

ای حل این مشکلات، پاک کننده های غیر صابونی با نام پن (syndet bar) تولید شدند که بعلت ماهیت اسیدی بودنشان، PH پوست را در حد ۴ تا ۵ حفظ می نمایند و سبب آسیب کمتری در لایه های پوست میشوند و کیفیت بالاتری نسبت به صابون برای شستشو دارند.

پن پاک کننده صورت و بدن درما سیف

4- تونر پاک کننده پوست

استفاده از تونر آخرین مرحله پاک کردن پوست صورت است. تونر به دلیل آبکی بودن، براحتی وارد منافذ پوست می شود و وقتی با پنبه یا پد بر روی پوست کشیده میشود، آلودگی ها و کثیفی های به ادام افتاده درون منافذ را بیرون می کشد. تونر پوست چرب حاوی ترکیباتی است که باعث ایجاد جوش نمی شود. اگر بر روی تونر قید نشده باشد که می توانید آن را بر پوست دورچشم استفاده کنید، آن را به دورچشم نزنید.

تونر پوست به دو دلیل استفاده می شود:

تونرها نیاز به آبکشی ندارند و به همین دلیل مصرف آسانی دارد. البته برخی از افراد دوست دارند حتما بعد از تونر، پوست صورتشان را آبکشی کنند. این کار ایرادی ندارد ولی نیازی هم نیست.

5- میسلارواتر

چند وقتی است که نام میسلارواتر در گروه محصولات آرایشی و بهداشتی بیشتر از قبل به گوش می خورد. میسلارواتر زمانی بعنوان پاک کننده پوست استفاده می شود که پوست صورت آرایش داشته باشد. میسلارواتر محلول آبکی غیر چرب است که برای پاک کردن آرایش پوست چرب گزینه بسیار مناسبی است.

اگر صورتتان دارای آرایش است، اولین گام پاک کردن پوست صورت، استفاده از میسلار واتر است. اما اگر آرایش ندارید، الزامی به استفاده از میسلارواتر ندارید. میسلارواتر نیز مانند تونر نیاز به شستشو با آب ندارد ولی اکثر افراد، تمایل دارند بعد از استفاده از میسلارواتر صورت خود را آبکشی نمایند که مشکلی وجود ندارد.

هیدرودرم میسلار واتر 3 در 1 چشم لب و صورت مناسب پوست های حساس و تحریک پذیر

Hydroderm Soothing Micellar Cleansing Water