جوش صورت چیست و علت بوجود آمدن جوش چیست؟

در این مقاله با عوامل اصلی بوجود آمدن جوش صورت آشنا می شوید، جوش صورت و آکنه دردسری ست که در تمام سنین وجود دارد. با سبوما همراه باشید.

برای درمان جوش صورت ابتدا باید بدانیم علت آن چیست؟علی رغم تمام حرف وسخن ها و نظریات بسیار ،کماکان مهم ترین عامل پیدایش جوش صورت ،تغییرات هورمونی ست.هورمون تستوسترون که در زن و مرد به واسطه ی غدد جنسی و غدد فوق کلیوی ترشح می شود.

بلوغ، بارداری،یائسگی و اختلالات دارویی عواملی هستند که سطح هورمون تستوسترون را در بدن ،بسیار تغییر می دهند. قاعدگی،ورزش سنگین و فعالیت جنسی نیز به میزان کم و مقطعی باعث تغییر سطح این هورمون می شود.

تغییر در هورمون تستوسترون سبب تحریک غدد سبابه و ترشح چربی زیاد در پوست می شود.چربی بیش از حد در پوست،فولیکول ها را مسدود کرده و منافذ پوست را می بندد و مانع خروج چربی می شود و رشد باکتری ها درون فولیکول های مو را سبب می شود که آن را آکنه می نامند. این آکنه ها به شکل جوش های سرسیاه،سرسفید و التهابی ظاهر می شوند.

انواع جوش صورت

جوش ها بسته به شدت و وخامتشان به انواع زیر تقسیم میشوند.

پس برای پیدا کردن دلیل اصلی جوش و شناخت انواع تغییرات هورمونی پیش از مصرف هر نوع از موارد مراقبتی پوست  و دارو ابتدا باید آزمایش خون داد و علت را پیدا کرد .پس از شروع درمان تحت نظر پزشک متخصص پوست قطعا نیاز به محصولات مراقبتی و مکمل درمان خواهید داشت.

پیشنهاد میکنیم حتما پس از شناخت نوع پوست خود، یک سبد مراقبتی روتین مناسب پوست خود را انتخاب کنید که شامل: شوینده صورت، تونر،آبرسان پوست،لایه بردار پوست و …. می باشد.

دیگر عامل مسدودکننده ی منافذ،کومودوژنیک است.

کومودوژنیک چیست؟

ترکیبات کومودوژنیک در دسته ای از محصولات مراقبتی و آرایشی پوست به کار می رود که در پوست های چرب با مسدود کردن منافذ،کومودون ایجاد کرده و سبب آکنه می شود.پس برای برطرف کردن آکنه ها ترکیبات غیر کومودون زا و محصولات دارای این ترکیبات را در زمینه های مراقبت از پوست و لوازم آرایش بشناسید و از مصرف ترکیبات کومودون زا بپرهیزید.

بسیاری از افراد تمام مدت با استفاده از صابون‌ها، اسکراب‌ها و شوینده‌ها سعی در از بین بردن سلول‌های مرده سطح پوست دارند و توجه نمی‌کنند گاه استفاده از همین محصولات موجب بدتر شدن آکنه‌ها می‌شود

 لطفا با خواندن اظلاعات بر روی برچسب محصولات در خصوص غیر کومدون‌زا بودن محصول اطمینان حاصل کنید

به خاطر داشته باشید که وجود این ترکیبات در محصولات مراقبتی برای پوست های چرب و خشک و معمولی ایجاد آکنه

میکند و تفاوتی ندارد که پوست شما از کدام دسته است

نکته مهم دیگر تغییر سبک زندگی ست.

توصیه های ما برای ایجاد این تغییر:

سبزیجات و میوه ها، ماهی، غلات مختلف را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. تمرینات صبحگاهی را انجام دهید و یا حداقل یک ساعت در روز ورزش کنید