پوست چرب

پوست چرب

غدد چربی درون پوست وجود دارند که وظیفه آنها ترشح چربی است ، معمولاً در افرادی که همیشه پوستشان برق میزند این غدد چربی بیش از حد فعال هستند و چربی زیادی تولید می کنند در پوستهای چرب منافذ پوست بیش از اندازه باز است که اصطلاحاً به آن پوست پرتقالی می گویند.

تشخیص پوست چرب اصلاً سخت نیست و همه افرادی که پوست چرب دارند این علائم را به خوبی می شناسند، معمولاً منافذ باز زیادی در نواحی بینی،  چانه و پیشانی خود دارند که در بیشتر اوقات صورت بر اثر ترشح زیاد چربی برق می زند که ممکن است این امر برای شخص ظاهر خوشایندی نداشته باشد اگرچه پوست چرب باعث کمتر شدن چین و چروک در پوست می شود اما مشکلاتی را نیز باعث می‌شود از جمله این مشکلات ایجاد جوش و آکنه در پوست است که این جوش و آکنه در اثر چربی بیش از اندازه پوست به وجود می‌آید و معمولاً به صورت جوش های سر سیاه ، جوش‌های سرسفید و جوش قرمز التهابی که در اکثر مواقع روی صورت و پیشانی،  سینه و شانه ها به وجود می‌آیند.

آردن سبوما پوست چرب
مقاله پوست چرب آردن سبوما

افرادی که دارای پوست چرب هستند باید به طور مداوم روزی دوبار پوستشان را شستشو دهند تا چربی پوست به خوبی کنترل شود در واقع شما با شستشوی پوست تان آلودگی ها و چربی اضافه تولید شده پوست را از بین می برید از روش‌های دیگری که می‌توان در مورد پوست چرب انجام داد این است که از یک رژیم غذایی مناسب استفاده شود، مصرف شیرینی‌جات و غذاهای سرخ شده را به حداقل برسانید چرا که ممکن است شما جزء افرادی باشید که با خوردن این گونه مواد غذایی چرب جوش بزنید، بنابراین یک رژیم غذایی صحیح به روی سلامت و شادابی پوست تان بسیار اثر خواهد گذاشت.

پس سعی کنید بیشتر میوه و سبزیجات بخورید و مصرف غذاهای چرب را به حداقل برسانید. روش دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد خوردن روزانه ۸ لیوان آب است به هر میزان که آب بیشتری بنوشید پوست کمتر چربی تولید می کند و در نتیجه چربی پوست تا حد زیادی کنترل می‌شود .روش دیگر این است که استرس تان را کنترل کنید زمانی که شما استرس دارید بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کند که این هورمون سوخت و ساز بدنتان را بیشتر می‌کند و در نتیجه پوست چربی بیشتری  ترشح می‌کند.

روش دیگری که برای کنترل چربی پوست می توان انجام داد انتخاب مرطوب کننده ای است که روی آن نوشته شده باشد فاقد چربی و ضد جوش این نشان می‌دهد که محصول بدون چربی است که در نتیجه باعث بسته شدن منافذ پوست تان خواهد شد و جوش را کاهش می‌دهد علاوه بر مطالبی که ذکر شد می توان با استفاده از کرم های ضد جوش از بروز جوش و آکنه جلوگیری کرد.

چرا که در بین انواع مختلف درمان جوش، استفاده از محلول ها و کرم ضد جوش رایج ترین روش در درمان است با توجه به استفاده بسیار زیاد از کرم و محلولهای ضد جوش باید قبل از خرید و استفاده از این کرم‌ها مواد موثر در این کرم ها را شناخت تا بتوان بهترین نتیجه را در درمان جوش گرفت. اصولاً بسیاری از معتبر ترین کرم های ضد جوش کنترل کننده چربی پوست می باشد و برای درمان سریع جوش های التهابی و چرکی بسیار مناسب هستند، همچنین باعث برطرف شدن جوشهای سر سیاه و سر سفید می شود که با کمک کردن به جمع شدن منافذ باز پوست تاثیر روند بهبود جوش و اسکارهای پوست می گردد.

کلام آخر پوست چرب شرایطی است که در اثر ترشح بیش از اندازه روغن سبوم پیش می‌آید استفاده از مواد آرایشی روغنی یا حاوی الکل، ژنتیک، رطوبت و هوای گرم و شست و شوی بیش از اندازه از اصلی ترین دلایل چربی پوست و جوش و آکنه هستند برای پاکسازی پوست چرب از مرطوب کننده ها استفاده کرده و سعی کنید مواد آرایشی بدون روغن و الکل را هنگام خرید انتخاب نمایید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.